Czekoladowe ciasto gryczane z truskawkami

DSC_0160mDieta bezglutenowa w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna. Z ciekawością śledzę artykuły dotyczące tej tematyki, jednocześnie dziwiąc się dlaczego wzbudza tyle kontrowersji. Osoby chorujące na celiakię, aby móc normalnie funkcjonować muszą zupełnie wyeliminować ze swojej diety gluten, gdyż nawet jego niewielkie ilości mogą negatywnie wpływać na ich funkcjonowanie. Są również tacy, którzy uważają, że po spożyciu glutenu czują się ociężali i uskarżają się na problemy ze strony układu pokarmowego. Niezależnie od dowodów potwierdzających, jak i obalających istnienie nietolerancji glutenu (non celiac gluten sensivity – NCGS), można stwierdzić, że na rynku pojawia się coraz więcej kiepskiej jakości pieczywa, pozbawionego jakiejkolwiek wartości odżywczej, nie wspominając już o walorach smakowych. Myślę więc, że ograniczenie w swojej diecie produktów składających się z pustych węglowodanów, może przyczynić się do lepszego samopoczucia.

Choć sama nie choruję na celiakię, od pewnego czasu wprowadzam do swojego jadłospisu coraz więcej produktów, które nie zawierają w swoim składzie glutenu. Nie określam tego mianem diety bezglutenowej, gdyż nie przestrzegam jej restrykcyjnie. Zdarza mi się sięgać po pszenny makaron i najlepsze pod słońcem pierogi mamy Karola. Uwielbiam także bagietki i croissanty, zwłaszcza te z Lokal Bakery. Co w takim bądź razie się zmieniło? Zamiast kromki pieczywa na śniadanie wolę zjeść miskę kaszy jaglanej, amarantus albo nasiona chia. Odkryłam wiele innych mąk, o których istnieniu do niedawna nie miałam pojęcia, a które mają wiele wartości odżywczych. Najchętniej sięgam po mielone migdały, mąkę gryczaną, amarantusową, jaglaną, ryżową i mąkę z cieciorki.

Moim celem nie jest przekonywanie nikogo o wyższości jednych produktów nad drugimi. Zachęcam jednak do przeprowadzenia małego eksperymentu, który rozwija kreatywność kulinarną. Za każdym razem sięgając po produkty zawierające gluten zastanówcie się czym można byłoby je zastąpić? Może dzięki temu uda Wam się okryć nowe smaki i wprowadzić produkty, które dotychczas rzadko były przez Was stosowane.

Poniżej przedstawiam przepis na ciasto czekoladowe z mąki gryczanej i migdałowej, które piecze się bez użycia proszku do pieczenia lub sody. Ciasto te z wyglądu przypomina brownie, jest jednak mniej wilgotne i ciężkie. Mąka gryczana zaskakująco dobrze komponuje się z czekoladą, której smak przełamują kwaśne i soczyste truskawki. Przepis pochodzi ze strony Deb Pelerman – smitten kitchen i został przeze mnie nieznacznie zmodyfikowany.

DSC_0204m2DSC_0126m

Składniki na formę o średnicy 20 cm:

  • 1/3 szkl. oleju (w oryginale 100 g masła)
  • 100 g czekolady gorzkiej (70%)
  • 4 jaja w temperaturze pokojowej
  • 1/2 szkl. drobnego cukru do wypieków (użyłam trzcinowego)
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1/4 szkl. (35 g) mąki gryczanej
  • 1/4 szkl. (30 g) mąki migdałowej

Na wierzch:

  • 2 szkl. truskawek
  • 4 kostki czekolady

Przygotowanie:

Rozgrzej piekarnik do 180 ºC. Boki formy wysmaruj masłem, a spód wyłóż papierem do pieczenia (z uwagi na moją przeciekającą formę wyłożyłam ją w całości papierem do pieczenia, ale polecam pierwszą wersję). Czekoladę i masło rozpuść w kąpieli wodnej. W tym celu postaw miskę na naczyniu z gorącą wodą i delikatnie zamieszaj aż do połączenia składników. W oddzielnej misce za pomocą miksera ubij jaja z cukrem, aż podwoją swoją masę (zajmie to od 5-9 min.). Dodaj ekstrakt waniliowy i rozpuszczoną czekoladę z masłem. Posyp powierzchnię mąką migdałową, mąką gryczaną i delikatnie wymieszaj całość do otrzymania jednolitej masy. Przelej ciasto do przygotowanej formy. Piecz 20-30 min. aż do suchego patyczka. Ważny krok: Wyciągnij ciasto na kratkę i pozwól mu przestygnąć przez 5 min., następnie wyciągnij z formy, usuń papier do pieczenia i przełóż na talerz. Przed podaniem udekoruj truskawkami (pokrojonymi na pół lub w ćwiartki). Polej rozpuszczoną czekoladą.

2 uwagi do wpisu “Czekoladowe ciasto gryczane z truskawkami

  1. Skoro jest juz tak ‚inaczej’, tak zdrowo, z mąką gryczaną i migdałową, to proponujemy też zamienić tłuszcz (olej/masło) na puree z awokado! Ciasto jest ciemne więc nie będzie problemu z lekko zielonkawym kolorem, ktory zginie! 🙂 Proporcja zamiany 1:1. Polecamy. 😉 My też lecimy zaraz wypróbować! 🙂

    Polubienie

Dodaj komentarz