Chlebek bananowy z mąki gryczanej (bezglutenowy)

Najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić z bardzo dojrzałymi, prawie że czarnymi bananami, to upiec słodki chlebek bananowy. Z dowolnej mąki, z ulubionymi dodatkami. Najlepsze w nim jest to, że możesz bez wyrzutów sumienia zjeść go na śniadanie udając że to chleb, a po południu ukroić sobie kolejny kawałek na deser. Smakuje świetnie z masłem lub kremem orzechowym.

DSC_0598m

Do wykonania chlebka użyłam mąki gryczanej. Ze względu na to, że jest trudno dostępna w sklepach, postanowiłam wykonać ją sama. W tym celu należy zmielić kaszę gryczaną w młynku do kawy, najlepiej dwukrotnie, a następnie przesiać ją przez sitko. Użyłam kaszy gryczanej prażonej, która ma wyrazisty smak. Bardziej neutralna jest kasza gryczana niepalona. Możecie poznać ją po jasnych, zielonych ziarenkach, które w porównaniu z kaszą paloną są miękkie.

DSC_0541m

Użyłam formy o wymiarach 8×22 cm.

Składniki:

  • 3 dojrzałe banany
  • 2 jajka
  • 3 łyżki syropu klonowego/miodu
  • 3 łyżki oleju roślinnego (użyłam kokosowego)
  • 1 szkl. mąki gryczanej (zmielonej kaszy gryczanej)
  • 1/2 szkl. mielonych migdałów nieblanszowanych
  • 1 łyżka proszku do pieczenia (bezglutenowego)
  • szczypta soli
  • 1/2 szkl. grubo posiekanych orzechów włoskich

Piekarnik rozgrzej do 180ºC. Prostokątną formę wyłóż papierem do pieczenia. W misce rozgnieć banany, dodaj jajka, olej kokosowy i syrop klonowy, wymieszaj. W oddzielnej misce wymieszaj mąkę gryczaną, mąkę migdałową, proszek do pieczenia i sól. Mokre składniki wlewaj stopniowo do suchych, mieszając za pomocą łyżki lub szpatułki. Na koniec wsyp posiekane orzechy włoskie i wymieszaj. Masę przelej do formy, wyrównaj wierzch. Piecz 50 min. (jeśli zauważysz, że wierzch mocno się rumieni, przykryj papierem do pieczenia). Po wyciągnięciu ciasta pozostaw do wystudzenia na kratce.

DSC_0529m

10 uwag do wpisu “Chlebek bananowy z mąki gryczanej (bezglutenowy)

  1. Mmm, też uwielbiam chlebki bananowe, za ich cudowny smak i tą uniwersalność 🙂
    Ten musiał być pyszny, bardzo lubię ten charakterystyczny smak mąki gryczanej 🙂

    Polubienie

    1. Z tego co się orientuję, soda oczyszczona czyli wodorowęglan sodu, podczas pieczenia wchodzi w reakcję z kwasem, a to z kolei sprawia, że ciasto rośnie. Wypieki, w których używa się sody oczyszczonej zawierają więc także coś kwaśnego w składzie np. ocet, sok z cytryny. Proszek do pieczenia z kolei ma już w swoim składzie regulatory kwasowości, dlatego też lepiej sprawdza się w tym przepisie.
      Pozdrawiam!

      Polubienie

  2. jeśli przepis jest bezglutenowy to należy napisać, że proszek do pieczenia powinien być dla osób z celiakią (innymi słowy powtarzając wyraz-bezglutenowy). zwykły jest bowiem „zanieczyszczony”

    Polubienie

Dodaj komentarz